Expedice Zlaté Hory

Datum: 
Pondělí, 28. Duben 2025 - 0:00 - Středa, 30. Duben 2025 - 23:55

Ve dnech 28.–30. dubna se žáci 9. ročníku vydali na třídenní exkurzi do Zlatých Hor a jejich okolí. Cílem bylo nejen poznat krásy této příhraniční oblasti, ale také se dozvědět něco z její bohaté historie a užít si poslední společné chvíle před závěrem školního roku.

Naší základnou se stal útulný Hotýlek u Pekina v Dolním Údolí, který nám poskytl nejen pohodlné zázemí, ale i zasloužený odpočinek ve wellness nebo při večerním bowlingu. Cesta na místo byla sice dlouhá, ale to nám nebránilo hned po příjezdu vyrazit na první výšlap.

Den první: hornická historie a výhledy do Polska

Z Horního Údolí jsme vystoupali ke Kapli svaté Anny – kdysi významné hornické svatyni, která i přes svůj osud nezanikla úplně. Dnes jsou její krásně zrekonstruované zdi, oltář a část historické fresky připomínkou víry a tradic z dob, kdy zdejší kraj žil těžbou zlata. Pokračovali jsme mezi pozůstatky středověké důlní činnosti, kterých je v okolí Zlatých Hor skutečně mnoho. Naučné tabule nám pomohly porozumět, jak zdejší krajina vznikala a čím si prošla. Vrcholem dne byly vyhlídky z Táborských skal s panoramaty směrem do Polska a na Zlaté Hory, odkud jsme se pak svižně vrátili zpět k ubytování.

Den druhý: rašeliniště, hřebenovka a setkání s minulostí

Druhý den patřil přírodě. Zamířili jsme na Rejvíz, kde nás okouzlilo Velké mechové jezírko – rašeliniště s unikátní faunou a flórou. Odtud jsme pokračovali hřebenovou trasou na rozhlednu Zlatý Chlum a následně na Křížový vrch, kde jsme si netradičně prošli křížovou cestu shora dolů. Výšlap jsme zakončili v Jeseníku. Město stále nese stopy loňských povodní, ale i přesto jsme zde našli příjemné zakončení dne – v podobě nečekaného setkání s bývalou třídní učitelkou z 5. třídy, které všechny velmi potěšilo.

Den třetí: Slezský Semmering

Třetí den nás čekala už jen cesta domů – ovšem nikoli ledajaká. Vydali jsme se po jedné z nejkrásnějších železničních tratí v Česku, přezdívané Slezský Semmering. Tato trať, zprovozněná roku 1888, spojuje Hanušovice s Jeseníkem a patří k technickým i přírodním skvostům. Mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně trať překonává hluboká údolí pomocí viaduktů a vytváří malebné oblouky s výhledy na Rychlebské hory i hlavní hřeben Jeseníků. Nejvyšším bodem je Ramzová (760 m n. m.), která bývala nejvýše položenou rychlíkovou stanicí v ČR.

Exkurze byla nejen poznávací, ale byla i jedním z posledních společných zážitků před koncem povinné školní docházky. Deváťáci si snad odvezli nejen bolavé nohy, ale i nové poznatky, či spoustu zážitků, na které budou vzpomínat i po letech.

Zapsal Mrskoš