Vzpomínkový den u příležitosti 70-ti letého výročí deportace židovských obyvatel ze Žarošic

Středa, 30. Leden 2013 - 7:45

Žáci osmé a deváté třídy ZŠ a MŠ Žarošice se zúčastnili vzpomínkové hodiny, kterou pro ně připravili jejich spolužáci zapojení do projektu „Zmizelí sousedé“, a která se konala ve středu 23. ledna 2013 během šesté vyučovací hodiny v učebně výtvarné výchovy ZŠ a MŠ Žarošice.

Jejich spolužáci jim představili výsledky své dokumentační práce a společně vzpomínali na události před sedmdesáti lety spojené s deportací žarošických židovských občanů.

Badatelský kolektiv žáků osmé třídy (Jarmila Hroudná, Alexander Kacer, Ivana Poláčková a Eva Vintrlíková) pod vedením třídní učitelky Susann Kacerové se do projektu „Zmizelí sousedé“ zapojil v říjnu loňského roku na základě třídenního školního vzdělávacího pobytu v Terezíně s tématem židovství, holokaustu a tolerantního chování ve společnosti. Tato velice finančně náročná exkurze se mohla uskutečnit díky podpoře obce Žarošice, která uhradila částku za dopravu a vstupné v Praze a do terezínského podzemí a přispěla také na stravování žáků.

Po tomto počátečním podnětu započala zdlouhavá vyhledávací činnost ve starých, ale i nových knihách, Věstníku a na internetových stranách věnovaných této tematice. Pro žáky není tato činnost vůbec jednoduchá, jelikož je dostupné tak velké množství nejrůznějších informací, že najít ty pravé a žádané je velice náročné. Navíc většina dostupných dokumentů je v anglickém nebo německém jazyce.

Žáci však přesto mohli svým spolužákům ukázat seznam židovských obyvatel Žarošic, kteří byli deportováni nejdříve do Uherského Brodu, odtud do Terezína a dál do koncentračních a vyhlazovacích táborů na východě. Krátce pojednali o jejich osudech během druhé světové války a po návratu domů.

V nejbližší budoucnosti plánují žáci rozhovory s pamětníky, příbuznými a známými obětí, studium Kroniky obcí Žarošice a Dambořice, pátrání v dokumentech Komunitního centra v Žarošicích a v archivu gymnázia Kyjov.

Susann Kacerová