Survival 7. třídy

Datum: 
Středa, 23. Listopad 2022 - 0:00

V pátek 18. listopadu se konala první část kurzu přežití pro žáky 7. třídy

Počasí: Na objednávku.
Zadání: Rozdělat oheň, uvařit si na něm polévku a nezanechat po sobě žádné stopy. 

Než jsme došli na místo činu, začalo pršet a přestalo hned, jak jsme se vydali na cestu zpět.

Krok první. Připravit ohniště.
To šlo relativně hladce. Menší skupina složená z dívek využila již ohniště založené a chlapci si ho za pomocí polní lopatky připravili.

Krok druhý. Připravit závěsný systém na kotlík.
S pomocí sekerky a malé nápovědy se brzy podařilo zvládnout i tento úkol.

Krok třetí. Nachystat dostatek dřeva.
Zde se objvelily první známky malých zkušeností. Kolik že bude třeba dřeva? Musíme přivést vodu k varu a uvařit polévku. Tak klacek nebo dva? Jo, tahle hromádka by už mohla stačit.

Krok čtvrtý. Rozdělat oheň.
Chlapecká skupina byla o něco úspěšnější. Jejich oslavy z hořícího ohně předčili i trosečníka Toma Hankse. S malou pomocí nakonec i u holek zaplápolal plamínek, který už nezhasl.

Krok pátý. Uvařit polévku.
Kluci načetli pracovní postup a pustili se do toho. Přes malé zaškobrtnutí a vylití kotlíku do ohně, se nakonec podařlio vysypat pytlík do vroucí vody. Přidali i brambory, ale ne na dost dlouho. :) A když polévku sundali, přidali i bujón, ti kujóni. Svůj úspěch oslavili šampíčkem.
Holky však zvolily náročnější recept. Nejprve osmahnout cibulku, přihodit klobásku, dosypat gulášové koření, zalít a zahustit krupicí. Tvrdý oříšek nebo to byla ta cibulka? Každopádně zkušenosti k nezaplacení. 
Komu nestačila polévka, mohl si opéct buřta či rohlík. Kdo chtěl, ochutnal instrukotrův čaj uvařený z toho, co posbíral po cestě.

Krok šestý. Uklidit po sobě.
Tady už šlo do tuhého. Morálka lehce nalomená. Čvachtání v botičkách, mokré bundičky, někde snad i trošku hlad a zima. Ale pár statečných ještě našlo v sobě sílu a uklidilo ohniště a jako liška Ryška zahladilo všechny stopy.

Vše jsme zakončili ve třídě při šálku horkého čaje a partičce deskových her. Už se těšíme na druhou část.

 

Zapsal: Mrskoš