První úspěchy dětí z Laštověnky

Pondělí, 22. Duben 2013 - 10:40

V neděli 17. března 2013 se v městském kulturním středisku Kyjov konal již XXIII ročník soutěže dětských zpěváčků Vyletěla holubička. Do hlavní soutěže postoupily z předkola také děti z dětského folklórního souboru Laštověnka. Celkem postoupilo 5 dětí, avšak soutěže se nakonec kvůli nemoci nemohly dvě děti zúčastnit.

Proto se v neděli odpoledne na pódiu kinosálu Domu kultury objevila a zazpívala za doprovodu Cimbálové muziky Friška pouze tři krojovaná děvčata. V kategorii do 8 let s písní „Přes ty proseče“ vystoupila Marie Rybnikářová. V téže kategorii soutěžila s písní „A já mám koníčka vraného“ Zuzana Menšíková a v kategorii do 10 let zpívala taktéž skočnou „Přes ty proseče“ Isabel Majzlíková.

Pro všechny tři to byla velká zkušenost, protože poprvé v životě zpívaly před plným sálem a zároveň poprvé zpívaly s cimbálovou muzikou. Ale děvčata to zvládla na výbornou, a přestože se neumístila mezi prvními třemi, je jejich vystoupení vzhledem k velmi silné konkurenci velkým úspěchem.

Svou zkušenost mohly Marie a Zuzana brzy obohatit, protože se jim podařilo postoupit z předkola soutěže „Zpěváček 2013“ a v neděli 7. dubna se zúčastnily hlavní soutěže ve Ždánicích. Také tady se bohužel nepodařil překvapivý úspěch v podobě prvních míst, ale na obou již byl znát mnohem uvolněnější pěvecký projev.

Dětský folklórní soubor Laštověnka vznikl v září 2012 a ještě v tomtéž měsíci absolvoval své první vystoupení na oslavách založení budovy Základní a mateřské školy v Žarošicích, kde děti zazpívaly, zatančily skočnou a přednesly několik říkadel.

V současnosti v souboru působí přibližně 50 dětí, které jsou rozděleny na „menší“ a „větší“, jelikož jejich věkový rozsah je od 2,5 do 15 roků. Zaměřením souboru je slovácký folklór, dětský taneční a pěvecký projev, taneční hry a další aktivity podporující pěvecký, pohybový a estetický rozvoj dětí.

Soubor je od počátku koncipován jako otevřený všem zájemcům, což potvrzuje účast dětí nejen ze Žarošic, ale také okolních obcí. Během těch pár měsíců od vzniku se děti učily zpívat a tančit regionální písně a tance.

Jejich nejbližším vystoupením bude den matek v Katolickém domě v Žarošicích v neděli 12.5. a o dva týdny později vystoupení na Májové veselici ve Ždánicích, kde budou mít samostatné vystoupení v hlavním programu.

Susann a Jiří Kacerovi