Překvapivá schůzka v muzeu

Pátek, 28. Červen 2013 - 12:00 - Sobota, 29. Červen 2013 - 11:55

Překvapivá schůzka v muzeu

Již téměř rok probíhá činnost žáků a učitelky ZŠ a MŠ Žarošice v projektu Zmizelí sousedé. Díky vytrvalosti a úsilí se dostavily první výsledky a mezi ty nejdůležitější patří:

1. Vypátrání sestry Ruth Maierové – Judith Suschitzky žíjící v Manchesteru (Velká Británie).
  2. S pomocí zodpovědné osoby v Imperial War Museums (London) a lektorky z německého nakladatelství se podařilo navázat kontakt se synem paní Judith Suschitzky – Johnem.
  3. Na základě zájmu Johna bylo ve spoluprácí s obcí Žarošice a Komunitním centrem bleskově zorganizováno setkání žijících potomků rodu Maierových v Komunitním centru v Žarošicích.

Jelikož se schůzka konala po velmi krátké přípravě a nebylo možné svobodně volit termín, proběhlo setkání rodu v odpoledních hodinách posledního školního dne, 28.6. 2013. Z toho důvodu se nemohli zúčastnit všichni členové projektu, přítomni byli pouze Jarmila Hroudná a Alexander Kacer (oba žáci současné deváté třídy). Děti představily projekt, jeho výsledky a následně odpovídaly na dotazy členů rodiny, pro které byly (pro děti překvapivě) zdrojem informací. Jarmila a Alexander měli opravdu těžké podmínky, protože veškerá komunikace probíhala v angličtině, jelikož hlavní slovo a zároveň většinu dotazů měli John a jeho vlastnice Ann, bydlící v USA.

Rodina projevovala vděk a dojetí z projeveného zájmu o osudy jejich předků. Navíc se rodina v tomto složení sešla vůbec poprvé. Děti byly z tohoto setkání velmi motivovány a těší se na pokračování v práci na projektu také v tomto školním roce.

Susann Kacerová