Odkud mi přijde pomoc - projektová hodina ke dni památky obětí holocaustu 27. ledna 2015

Úterý, 27. Leden 2015 - 15:05

Žáci 8. a 9. ročníku uctili památku obětí holocaustu projektovou hodinou, jejímž základem byl dokumentární film „Odkud mi přijde pomoc“. Tento film je částí série „Svědci a výchova“, společného projektu Mezinárodní školy pro výuku holocaustu v Jad Vašem a Centra pro multimediální výuku při Hebrejské Univerzitě v Jeruzalémě. V rámci tohoto projektu vyprávějí přeživší své životní příběhy tak, aby bylo zachyceno období před, během a také po holocaustu. Každý snímek je navíc točen na místech, kde se události skutečně odehrály.

Žáci v něm mohli sledovat příběh dvou sester Fanny a Betty v době před, během a po holocaustu. Následná diskuze a práce ve skupinách byla zaměřena na historický průzkum, reflexe, vcítění do osudů hlavních postav a zároveň propojení tehdejší situace s aktuálními událostmi v Evropě a ve světě. V diskuzi jsme si připomněli také naše spoluobčany ze Žarošic, kteří zahynuli v období druhé světové války. „Kéž je jejich duše pojata do svazku živých.“

Ivana Štefková a Susann Kacerová