Exkurze do podzemního zásobníku plynu Uhřice

Čtvrtek, 30. Říjen 2014 - 9:00 - Pátek, 31. Říjen 2014 - 8:55

Žáci 9. ročníku podnikli 30. 10. 2014 exkurzi do Podzemního zásobníku plynu v Uhřicích pod vedením pana učitele Mokrého. Cesta začala krátce po začátku druhé vyučovací hodiny, kdy celá třída pěšky vyrazila přímo ze školy až k zásobníku. Cesta, která trvala přibližně hodinu, byla namáhavá, avšak skončila zdárně u prahu hlavní budovy plynového zásobníku. Byli jsme uvítáni jedním ze zaměstnanců zařízení, panem Hynkem Horákem. Ten nás obeznámil s pravidly bezpečnosti a pohybu po areálu. Zhruba po pěti minutách, dorazil pan Straka, jež s námi absolvoval exkurzi i s odborným výkladem. Dostali jsme bezpečnostní helmy a vesty, podepsali jsme se na papír docházky a vyrazili. První jsme si prohlédli a s panem Strakou prokonzultovali opravovanou sondu, která byla opravována kvůli poruše v hloubce zhruba 1,8 kilometrů. Dále jsme navštívili skladovací strukturu, z níž se plyn dostává k zákazníkům. Následně jsme zřeli vysušovací proces, jehož účelem je zbavit plyn vlhkosti. Dozvěděli jsme se, jak fungují a k čemu slouží kompresní motory nacházející se v příslušné budově. Kompresory vtláčí plyn do podzemního zásobníku, zabezpečeného nepropustnou horninou v hloubce dvou kilometrů, aby zde byl plyn uložen a zabezpečen, připraven k prodeji zákazníkům. Jako poslední část naší exkurze, jsme viděli takzvaný „Velín“, středisko, z nějž se řídí provoz a chod areálu a zásobníku. Podrobný výklad pana Straky jsme doplnili otázkami, načež nás doprovodil opět k panu Horákovi, který zajistil podrobný výklad o „Velíně“ a o chodu zásobníku. Díky otázkám a výkladu jsme během exkurze zjistili například že pravděpodobnost výbuchu je mizivá, že zásobník má celkem 12 sond, že se v něm nachází 280 milionů kubíků plynu, a nebo že se v budoucnu plánuje rozšíření počtu zásobníku v okolí Žarošic. Odevzdali jsme vesty a helmy, spočítali se a odešli zpět do školy na odpolední vyučování.

Autoři článku : Němec Ondřej, Luskač Libor, Sladká Nikola (žáci 9. ročníku)