Beseda s generálem E. Bočkem

Středa, 10. Červen 2015 - 19:00 - Čtvrtek, 11. Červen 2015 - 18:55

Generál Emil Boček, pplk. v.v. Ing. Jiří Skokan, oba členové Svazu letců, a pplk. Ing. Jiří Kacer v ZŠ Žarošice

Ve středu 10. června 2015 na naši školu zavítala vzácná návštěva. Žákům druhého stupně přijel povídat o svém životě a působení za druhé světové války brigádní generál Emil Boček, který od roku 1944 sloužil jako stíhač u československé 310. stíhací perutě britského Královského letectva. V té době byl nejmladším pilotem RAF. O jeho životě vznikl v roce 2012 dokumentární film s názvem Nezlomný. V roce 2010 byl tehdejším prezidentem Václavem Klausem oceněn za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost Řádem bílého lva.  Jeho vyprávění bylo velmi poutavé a zajímavé, žákům odpověděl i na jejich zvídavé otázky.

Současně s nimi přijel na besedu i podplukovník Jiří Kacer, vedoucí Katedry letectva a letecké techniky Univerzity obrany v Brně. S ním měli žáci možnost prodiskutovat aktuální otázky týkající se událostí na Ukrajině.

Inženýr Jiří Skokan, v současné době starosta obce Letonice, je vášnivým sběratelem uniforem brigadýrek. Přivezl s sebou i několik ukázek historických zbraní z druhé světové války.

Chtěli bychom touto cestou všem poděkovat za to, že si na nás našli čas a pokusili se zprostředkovat mladým lidem ideály, pro které letci často riskovali a riskují své vlastní životy.