Nadějní mladí grafici

Pondělí, 20. Listopad 2023 - 0:00 - 23:55

Linoryt jako nová cesta uměleckého vyjádření se odehrála v hodinách výtvarné výchovy. V loňském školním roce poprvé objevovali žáci šestého ročníku kouzlo linorytu, staré grafické techniky, která jim otevřela dveře do světa umění a kreativity. S nezdolným odhodláním se pustili do zpracování zvířecích motivů, přičemž každý tisk odhalil jedinečný talent a osobitý styl.

Zvláštní pozornost si zaslouží projekt loňského 8. a 9. ročníku, kde žáci vytvářeli grafiku s  přáním k novému roku, takzvané PF přání. I přesto, že linoryt byl pro většinu z nich novou technikou, překvapili svými prvními výtvory. Tisky ukázaly nejen technickou zručnost, ale i hluboký cit pro symboliku a estetiku.

Tato zkušenost pro žáky nebyla jen o grafice, ale i o objevování nových způsobů, jak vyjádřit své myšlenky a emoce. Projekty jako tyto jsou důležité pro rozvoj uměleckého vnímání a kritického myšlení mladých lidí. Díky nim žáci nejen rozvíjí své dovednosti, ale také získávají sebevědomí a učí se hodnotě trpělivosti a vytrvalosti.

Ve spolupráci s místním muzeem a komunitním centrem si žáci zorganizovali i samotnou prezentaci svých grafických tisků. Učí se tak nejenom výstavu nainstalovat, díla adekvátně prezentovat, ale i zajistit její slavnostní zahájení formou vernisáže, zajistit program a občerstvení, o které se postarali letošní šesťáci, kteří se s radostí vrhli na pečení perníčků, kulturní program zajistili žáci folklorního souboru Laštověnka.

Základní škola Žarošice tímto krokem posunula své žáky uměleckého světa, kde mohou rozvíjet své dovednosti a objevovat nové způsoby vyjádření. Tento kulturně umělecký počin představuje most mezi školou a širší veřejností, nabízí příležitost pro spolupráci a sdílení kreativních myšlenek. Budoucnost umění na ZŠ Žarošice je světlá, a s takto talentovanými mladými grafiky se můžeme těšit na mnoho inspirujících výtvorů v nadcházejících letech.

Výstava prací žáků bude k vidění do konce února, v otvíracích hodinách muzea.

MgA. Lenka Urbanová