Exkurze Dukovany - Dalešice

Pondělí, 11. Červen 2018 - 0:00 - 23:55

Dne 11. 6. 2018 se žáci osmého a devátého ročníku spolu s panem učitelem Mokrým a panem učitelem Mrskošem zúčastnili exkurze v jaderné elektrárně Dukovany a vodní přečerpávající elektrárně Dalešice.

Žáci vyjeli chvíli po sedmé hodině ranní a jako první navštívili jadernou elektrárnu, kde měli možnost zhlédnout několik dokumentů o elektrárně a dozvěděli se, o kolik je jaderná energie levnější než například sluneční, a také jak vodní elektrárna Dalešice souvisí s Dukovany.

Při návštěvě Dalešic měly obě třídy možnost opět zhlédnout dokument, který přibližoval, jak elektrárna funguje. Dalešice se stavěly pro Dukovany jako úložiště vody pro chlazení jaderných reaktorů, proto obě elektrárny souvisí spolu natolik, že si žáci v podstatě zopakovali to, co slyšeli v Dukovanech od průvodkyně.

Oproti Dukovanům, kde se do areálu elektrárny může vstoupit pouze ve výjimečných situacích nebo pod povolením, měli žáci v Dalešicích jedinečnou možnost nahlédnout přímo do elektrárny, kde se dozvěděli, na jakém principu pracuje přečerpávající elektrárna a informace o turbínách, které tam používají.

žákyně 9.tř. : Hujíková Ivana, Křetinská Eliška