Čarovné barvy země

Úterý, 10. Duben 2018 - 0:00 - 23:55

Soutěž, kterou vyhlašuje již po osmé Masarykovo muzeum v Hodoníně, je trochu jiná, než ostatní výtvarné soutěže, je zde omezení v použití výtvarných prostředků-barev. Nemaluje se barvami vyrobenými chemickou cestou, ale jen přírodními pigmenty a pojivy. Velká neznámá pro děti...

Ale od začátku, téma soutěže bylo velmi inspirativní - První Slované na našem území. Aby práce měla pro děti smysl a zanechala v nich stopu poznání, pojali jsme ji s kolegy vyučujícími předměty vztahující se k tématu komplexně - dějepis, český jazyk i chemie.

Děti si tedy znovu oživily znalosti z naší historie a doplnily si chybějící díky podrobnějšímu rozboru a výkladu, v chemii si ověřily rozdílnost skladby přírodních a chemických pojidel barev. Vstříc nám vyšel i Roman Muroň z místního muzea, kde jsem hledala exponáty a důkazy o osídlení okolí Žarošic touto kulturou. Byly mi poskytnuty informace a kopie z knihy a to jsem předala dětem, jako krátký výklad v hodině.

Ano, žili zde a pracovali na poli, vytvářeli keramiku ke svému užitku a stavěli domy... všude je přítomna hlína, která byla našim malířským médiem, kterou jsme pojily jen přírodními pojidly.

Projekt je ke zhlédnutí v aule naší školy, přehledně instalovaný na panelech.

Všechny práce zaslané do soutěže budou vystaveny při vyhlašování výsledků v Mikulčicích v areálu Slovanského hradiště dne 14. 6. 2018.

Mgr. Anna Horáková, učitelka výtvarné výchovy