Sto jarních kilometrů

Pondělí, 3. Červenec 2017 - 0:00 - 23:55

Jarní výzva – 100 jarních km

Když byl roku 1957 založen Československý svaz tělesné výchovy, jednou z nových masových akcí, která měla podpořit zdravý životní styl, se staly pochody v rámci akce 100 jarních kilometrů. Akce měla hned ze začátku dobrou odezvu široké veřejnosti. Každoročně se jí zúčastňovala řada turistů. Absolventi akce dostali kovový odznáček a průkazku Buď fit!, kam si kilometry zaznamenávali.

V tomto školním roce jsme si řekli, že bychom něco podobného mohli zkusit zvládnout se žáky naší školy. Změnili jsme svoje stálé trasy a podívali se po okolí, které láká k výšlapům neznámým terénem. Aktivita byla zcela dobrovolná a většina výprav probíhala mimo dobu vyučování. Žáci měli možnost nechat si započítat i kilometry, které ušli s kamarády nebo rodiči při jiných příležitostech. Stačilo pořídit si foto z trasy a dát vědět spolužákům, co je zde k vidění a kolik kilometrů zvládli.

A jak to dopadlo? Ani jsme si nemysleli, že se zapojí tolik žáků. Všichni absolvovali nejméně čtyři kilometry kolem Sokolky, protože tudy letos vedla trasa na Den Země. Žáci měli dále možnost zúčastnit se čtyř organizovaných výšlapů po vyučování, které pořádali šesťáci s paní učitelkou Kobzinkovou, mohli také navštívit Moravský kras s paní učitelkou Draganovou a Pavkovou. Spolek Aktovka zorganizoval výšlap na Jalový dvůr. Druhá třída a také třetí A si udělaly výšlap po našich obcích. Sedmáci přidali celý školní výlet na rybníky ke Kobeřicím. Deváťáci si prohlédli rybníky u Stavěšic a zdolali kopec Babí lom.

Do akce se zapojili aspoň krátkou trasou všichni žáci školy. Vzhledem k tomu, že aktivity byly i po vyučování, zapojilo se i 12 dospělých, což nás těší.

Trasa

3A tř.

Vycházky po obcích

26

Celkový počet účastníků, kteří byli aspoň na jedné akci po vyučování, je 41. Když se zpětně ohlédneme na trasy a počty účastníků, jsme mile překvapeni. Přece jen to s leností a pasivním trávením volného času není s našimi žáky tak špatné, jak si mnozí mysleli. A to je nejlepší výsledek, jakého jsme se mohli dočkat.