Čtenářská dílna ŠD a žáků 8. třídy

Čtvrtek, 20. Říjen 2016 - 12:30

Ve středu 19. října 2016 přišli za dětmi ze školní družiny žáci osmé třídy, aby společně strávili hodinku zaměřenou na čtenářskou gramotnost. Dvojice osmáků přečetla skupince složené z žáků 1., 2. a 3. třídy vybranou kapitolu z knížky Příběhy z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky. Následně děti za pomoci „velkých kamarádů“ plnily úkoly z pracovních listů, které pro ně připravila vedoucí čtenářského klubu Darja Beláková. Děti odpovídaly na jednoduché i záludné otázky, zkoušely odhadnout význam slov použitých v knize, doplňovaly a skládaly písmenka podle obrázků, malovaly podle zapeklitého zadání, kdy se musely orientovat v prostoru, a luštily jména pohádkových bytostí v osmisměrce. Dětem z družiny se velice líbilo, že poznaly nové kamarády z vyšších ročníků své školy a mohly s nimi spolupracovat. A naopak osmáci zjistili, že plně zaujmout malé špunty a zapojit je do práce je celkem náročné. Uvědomili si, že umět číst a psát je pro ně už naprostá samozřejmost a připomněli si, jakou práci dalo všechno se to naučit. Jako poděkování za svou práci obdržel každý osmák omalovánku Křemílka a Vochomůrky vybarvenou dětmi školní družiny.

Cílem této spolupráce bylo posílit čtenářskou gramotnost žáků všech ročníků, tzn. soustředit se na četbu, porozumět a umět se orientovat v textu, rozšiřovat si slovní zásobu a motivovat hlavně starší žáky ke čtení. Chceme, aby nikdo nepovažoval čtení za ztrátu času, a budeme proto vzorem malým čtenářům.